استقلال مالی

 

مهم ترین هدفتان در زندگی رسیدن به استقلال  مالی باشد، چرا که با رسیدن به آن، قدرت انتخاب و تصیم گیری دارید و می توانید از باقی مانده عمرتان، لذت کافی راببرید.

 

مفهوم استقلال مالی

یعنی این که ما اگر شغل و منبع درآمدمان را از دست دادیم، مستأصل نشویم وکیفیت زندگی مان تغییر نکند. یعنی بتوانیم به همان رستوران و یا سفرهایی که می خواستیم برویم.

متأسفانه تعداد کمی از انسان ها استقلال مالی دارند، برای رسیدن به استقلال مالی، نخست باید معلومات لازم را به دست آورید و سپس نقشه رسیدن به آن را نیز بکشید.

 

سؤالات اساسی

 1. در دنیای گذشته می پرسیدند: علم بهتر است یا ثروت ؟
 2. پاسخ دنیای مدرن: ثروت بهتر است ولی از راه علم
 3. آیا ثروتمندان اتفاقی ثروتمند شده اند؟

 

تصور کنید دولت ها تمام ثروت و دارایی های ثروتمندان را از آن ها بگیرند و همه دوباره در وضعیت مشابه و یکسانی قرار گیرند، به عبارتی تفاوت فقیر و ثروتمند برداشته شود و بعد دوباره آن جامعه را آزاد بگذارند.

 

مسلماً 90 درصد دارایی، دوباره به جیب های همان ثروتمندان اولیه برخواهد گشت و دوباره همان ثروتمندان سابق، ثروتمندان جدید خواهند شد.

ʼبرای به دست آوردن چیزهای که تا به حال نداشته ایم،باید کسی بشویم که تا به حال نبوده ایمʻ

آنتونی رابین

باورهای غلط مردم مشرق زمین در مورد پول و ثروت

 

پول چرک کف دست است، عجب شانسی آورد، گنج پیدا کرده

 

پول آدم را فاسد می کند و آدم را بی دین و بی بندو بار می کند.

 

سوالات مهم :

سوال: اگر ما ثروتمندان را آدم های سودجو و کثیف ببینیم، چگونه می توانیم مثل آن ها ثروتمند شویم؟

سوال: چرا بهترین ومعروف ترین برندهای دنیا، متعلق به یهودیان است و آن ها در آمریکا این قدر قدرتمند هستند و نفوذ دارند ؟

چراکه آن ها قوانین و شم اقتصادی را از ابتدای دوران کودکی به فرزندانشان آموزش می دهند

وبه جای خرید وسایل بی فایده برای فرزندشان به آن ها قوانین پس انداز وسرمایه گذاری را آموزش می دهند

 

                                      برای ثروتمند شدن، شم اقتصادی خود را بالا ببرید.

 

مفهوم شم اقتصادی

درک فرصت و تبدیل فرصت به پول و از طرفی مهارت ایجاد و حفظ و توسعه پول.

 

نکاتی ناب پیرامون تفکر ثروت ساز

 1. نخست باید مدل ذهنی تان شبیه ثروتمندان شود.

قانون -19 مهمترین هدفتان در زندگی رسیدن به استقلال مالی باشد

 

ʼنخست تغییرات درون، سپس نتایج بیرونʻ

جیم ران

 

منظور از تغییرات درونی، تغییر در ذهن تان است، انسان ها با اتومبیل و منزل شان ثروتمند نیستند، بلکه با ذهن شان ثروتمند هستند اگر ثروت را از بیل گیتس و وارن بافت بگیرند، آن ها دوباره با قدرت ذهنی که دارند، ثروتمند می شوند.

 

 1.  به هرچیزی تمرکز کنید، آن را بدست می آورید. اگر به هر شیء و چیزی که در اطراف تان هست، توجه کنید ابتدا آن یک ایده در ذهن فرد بوده. آن فرد با جدی گرفتن آن را خلق کرده. میز و صندلی و ثروت هم مانند همه چیز، ابتدا در ذهن شکل می گیرد.

 

 1. چرا افرادی که در بلیط های بخت آزمایی میلیون دلاری برنده می شوند، ثروت خود را بعد از مدتی از دست می دهند، چون آن ها مدل ذهنی افراد ثروتمند را ندارند و خودساخته نیستند.

 

 1. وفور نعمت و ثروت. انسان هایی که فکر می کنند، ثروت در این دنیا محدود است و به وفور یافت نمی شود، ذهنیت ثروتمند ندارند در این دنیا به اندازه خواسته مان نمی دهند، بلکه به اندازه لیاقتمان می دهند.

 

ʼانسان ها همواره در محدوده راحتی گرفتار می شوند و فکر می کنند ظرفیت شان همین حد استʻ

 

برایان تریسی

بدین جهت، پس از افزایش درآمد به میزان ده درصد، دست از تلاش برمی دارند، بنابراین باید دست به ریسک بزنید.

 

 1. اگر می گویید بگذار ثروتمند شوم تا ببخشم، مطمئناً ثروتمند نمی شوید، اول ببخش، تا بعدا ثروتمند شوید، آن هم نه بخشش از چیزهای بلا استفاده و به درد نخور
 2. تفاوت دیدگاه و نگرش، فقراء وثروتمندان

فقرا: زندگی من تصادفی است.

 

ثروتمندان: من زندگی خود را می سازم، این موجب مسئولیت پذیر بودن ثروتمندان می شود.

 

ثروتمند تمرکز روی فرصت ها و فقرا تمرکز روی موانع می کنند. ثروتمندان افراد موفق و ثروتمند را ستایش می کنند، و فقرا از ثروتمندان بیزارند. ثروتمندان با آد م های موفق و مثبت معاشرت می کنند، فقرا با آدم های منفی نگر وشکست خورده

 

 

ʼهرگز نمی توان با آدم های کوچک، کارهای بزرگ را انجام دادʻ

سیسرون

 

ثروتمندان دوست دارند بر حسب دستاوردهایشان به آنها پول داده شود، فقرا دوست دارند بر حسب زمان به آن ها پول داده شود.

ثروتمندان پول و سلامتی را با هم می خواهند و فقرا می گویند یا پول و یا سلامتی.

ثروتمندان با وجود ترس دست به عمل می زنند و فقرا به ترس اجازه می دهند متوفقشان کنند.

 

ʼهیچ صیادی از جوی حقیری که به برکه ای کوچک می ریزد، مروارید صید نخواهد کردʻ

فروغ فرخزاد

 

ثروتمندان همیشه در حال رشد و یاد گرفتن هستند و فقیران خود را همه چیز دان می دانند. ثروتمندان بسیار سمج و لجوج بوده و پشتکار دارند و تا کاری را به انجام نرسانند، دست از تالش برنمی دارند در حالی که فقراءپشتکار و سماجت را با کوچک ترین مانع از دست می دهند. وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیا، در خصوص ماحصل تجربیات زندگی اش می گوید.

 

هرگز و هرگز و هرگز تسلیم نشوید.

 

7. بیشتر ثروتمندان به شغلشان علاقه و شور وشوق دارند، بیل گیتس به رایانه علاقه داشته،

دونالد ترامپ به ملک وساختمان و وارن بافت به سهام وبورس علاقه داشت.

 

8. با مفهوم دارایی فعال و غیر فعال آشنا شوید. دارایی فعال: دارایی است که پول را در جیب ما می گذارد. دارایی غیر فعال: دارایی که پول را از جیب ما خارج می کند.

 

سوال،آیا خرید اتومبیل لوکس دارایی فعال است یا غیر فعال ؟

جواب: دارایی فعال نیست، چون به مرور زمان ارزشش کم می شود، و مخارج تعمیر و بنزین پول را نیز ازجیب ما خارج می کند پس با پولتان دارایی فعال بخرید.

 

 1. نگه داشتن پول نقد، به هر شکل(ریال، دلار) اصلا شیوه مناسبی برای نگه داری دارایی ما، نیست.

 

10. مفهوم درآمد فیزیکی و غیر فیزیکی را بدانید.

درآمد فیزیکی: درآمد شما منوط به حضور فیزیکی و ملموس شماست، اگر حضور نداشته باشید درآمد ندارید.

درآمد غیر فیزیکی: عدم حضور شما تأثیری در میزان درآمد شما ندارد، به طور مثال: درآمدی که از امالک و مستغالت دارید چه حضور داشته باشید یا حضور نداشته باشید.

 

1 111بیشتر افراد موفق، با آموختن دانش و زبان یا مهارت جدید، درآمد خود را، به حداکثر می رسند، ما هم باید مهارت های جدید را یاد بگیریم مثل کامپیوتر و یا زبان انگلیسی.

 

قانون 15 دقیقه ای

برای یادگیری هر مهارت جدیدی، با تمرین روزانه 15دقیقه می توانید به مهارت لازیمه در آن زمینه برسید. ( مهارت استادی). به عبارتی تمرین روزانه 15 دقیقه در هر مهارت، بهتر از تمرین نصف روز در یک هفته است.

 

1 212ایجاد منابع درآمدهای متعدد اعم از فیزیکی و غیر فیزیکی، یکی از راه های رسیدن به ثروت و استقالل مالی است. ما هرگز از طریق درآمد فیزیکی صرف، نمی توانیم ثروتمند شویم با پول تان دارایی بخرید، و به جای نگه داری آن در بانک، امالک و مستغال ت بخرید.

 

1 313نخست به فکردرآمدزایی باشید و سپس به فکر صرفه جویی وکنترل هزینه ها باشید. ثروتمندان 80 درصد تمرکزشان را، بر ایجاد درآمد زایی می گذارند و 20 درصد را بر کنترل هزینه ها. ذهن مان را روی افزایش و تعدد درآمد، متمرکز کنیم. کسی که تمرکزش روی کنترل هزینه است، کمتر روی درآمد زایی و تعدد درآمد تمرکز می کند.

 

1 414یکی از افراد نخبه می گفت:

شخصیت هر فرد متأثر از افرادی است که، در پنج سال گذشته با آن ها معاشرت کرده، فیلم های که دیده اید و کتاب های که خوانده اید، خوب به اطراف خود نگاه کنید، با چه افرادی وقت می گذرانید با چه کسانی کار و تفریح می کنید و با چه کسانی پیامک بازی می کنید.

 

شنیده اید ثروتمندان با ثروتمندان وصلت می کنند و معاشرت می کنند، ثروتمندان مفهوم شبکه را می دانند، به جای صرف وقت با افراد ضعیف و منفی باف، با صرف هزینه های هنگفت در جمع افراد قوی با افکار پیش رونده قرار بگیرید.

 

1 515تیم سازی کنید. افراد ثروتمندان استاد شبکه سازی و تیم سازی هستند و شبکه ای متشکل از افراد باهوش و سازنده را دارند. تا بخشی از کارها را به آن ها تفویض کنند، در حالی که افراد فقیر عالقه مند هستند تمام کارها را به تنهایی انجام دهند ویا با کمک یکی دو نفر انجام دهند.

 

1 616جیم ران می گوید:

فرد فقیر نخست پول خود را خرج می کند، و اگر چیزی ماند پس انداز می کند در حالی که ثروتمند نخست پس انداز می کند و هر چه ماند خرج می کند.

 

1 717آشنایی با مفهوم، بهره مرکب

ʼبهره مرکب، هشتمین عجائب دنیا است و بزرگ ترین کشف ریاضیاتʻ

آلبرت انیشتین

 

اگر شما پولی را در بانک به مدت 5 سال بگذارید، در پایان دوره 5 ساله، سود بسیار هنگفتی به آن پول تعلق می گیرد بدین نحو که، اگر شما به اصل سپرده دست نزنید و به سود سپرده متعلقه به اصل پول، هم دست نزنید. چون به اصل پول و به سود سپرده حاصله از آن هم، سود تعلق می گیرد سود سپرده 5 ساله می شود 30 درصد. آلبرت انیشتن اصلی معروف را می گوید به نام اصل 72 که به سادگی دوره بازگشت سرمایه را به صورت بهره مرکب برای شما بازگو می کند. این اصل می گوید عدد سود را بر عدد نرخ بهره تقسیم می کنیم دوره بازگشت سود مشخص می شود.

 

1 818بسیاری از افراد ثروتمند از قرض دادن و قرض گرفتن نمی ترسند، اگر لیست ثروتمندان ایران را بررسی کنید جزء بدهکاران بزرگ بانکی هستند.

 

122

قانون -19 مهمترین هدفتان در زندگی رسیدن به استقلال مالی باشد

 

 

1 919رابرت کیو ساکی اعتقاد دارد، دو نوع بدهی وجود دارد. بدهی خوب: نوعی بدهی است که ما را ثروتمندتر می کند و به سرعت و با مطالعه و بررسی دقیق به دارایی مولد و پول ساز تبدیل می شود مثلا وام بگیریم یک کسب وکار راه اندازی کنیم یا ملک بخریم.

 

بدهی بد: ما را فقیرتر می کند و زیر بار قرض له می کند ما با این بدهی دارایی غیر مولد می خریم که فقط هزینه دارد و برای بازپرداخت آن مجبوریم بخش بزرگی از درآمدمان را صرف کنیم مثلا یک فرد دارای طبقه متوسط، وام بگیریم و ماشین لوکس بخریم.

 

2 020انسان های موفق از اهرم ها استفاده می کنند، استفاده از رایانه و دانستن زبان انگلیسی

 

اهرمی است که توانایی انجام دادن کارهای بزرگ تر را در ما ایجاد می کند. وادار کردن پول به کارکردن برای رفاه ما هم نوعی اهرم است، «بزرگترین اهرم برای کسب ثروت، یادگیری دانش سرمایه گذاری است»، پس از تثبیت سرمایه گذاری خود،

 

از ثروت دیگران برای پیشرفت خود استفاده کنید. وارن بافت وقتی در جوانی موفق به سرمایه گذاری شد، صندوق سرمایه گذاری ایجادکرد و سرمایه دیگران را با پول خود درهم آمیخت. تبدیل کسب و کارمان به شرکت سهامی خاص وسپس تبدیل آن به شرکت سهامی عام به نوعی استفاده از اهرم سرمایه و توان دیگران برای رسیدن به اهداف بزرگ مالی است. فردی که از ساعت 8 صبح تا شب مسافر کشی می کند او چیزی به نام اهرم را نمی شناسد و او نمی داند با فراگیری علم ودانش جدید می تواند درآمد بهتری داشته باشد. آدم فقیر فکر می کند که با زور بازو، می تواند سنگ را جابه جا کند این در حالی است که، با او با یک چوب و اهرم می تواند آن سنگ را بهتر جابه جا کند

 

2 121برای ثروتمندان هر هزار تومان، حکم بذر و یک اهرم را دارد. بیشتر افراد عالقه مند ثروتمند شدن هستند اما حاضر به پرداخت بهای آن نیستند، و راه میانبری برای این کار وجود ندارد.

 

2 222بیمه عمر چیست وآیا ارزشمند است. بله ارزش آن از طلا بیشتر است، در کشور هند، این نوع بیمه،بیشترین فروش را دارد.

مزایای این بیمه ← پس اندازی با سود مرکب است

 

بیمه عمر چهار ریسک بزرگ زندگی را، بیمه می کند. فوت طبیعی و فوت حادثه ای و بیماری خاص و سکته و از کارافتادگی. از طرفی شما بعد از دو سال می توانید، بدون ضامن 90 درصد اندوخته خود را وام بگیرید و در عین حال بیمه خود را حفظ کنید.

 

2 323تمام تخم مرغ ها را نباید در یک سبد بگذارید یعنی پس انداز و سرمایه مان را نباید دریک کسب وکار صرف کنید.

 

2 424ترس و طمع بزرگترین دشمن موفقیت هستند دانش و تجربه و مطالعات درست، از میزان این دو خطر می کاهد.

 

2 525رابرت کیوساکی افراد را ازجهت منبع درآمد، به چهاردسته تقسیم می کند:

کارمند: برای کسی کار می کند، اولویت شان امنیت و آرامش وآب باریکه است، درآمدشان بر اساس وقت وزمانی است که صرف می کند.

 

خویش فرما: برای خود کسب و کاری مستقل دارند و برای کسی کار نمی کنند، اولویت شان استقلال است، مثل دکتر و وکیل

 

کارآفرین: با استفاده از یک ایده تجاری شرکت و کارخانه تأسیس می کنند و به تولید وتجارت می پردازند. تعدادی کارمند وکارگر دارند، اولویتشان آفرینش یک ایده و کار است.

 

سرمایه گذار: اولویتشان سود است می کوشند سرمایه خود و دیگران را برای فرصت سرمایه گذاری کنند.

 

شغل کارمندی منتهی به ثروت زیاد نمی گردد مگر از مزایای بهره مرکب استفاده کنند، کسانی که شغلی خویش فرمایی دارند به ثروت زیادی نمی رسند مگر شغلشان از حالت پروژه ای به پروسه ای تبدیل شود یا از جهت تخصص در سطح عالی باشند و جزو 10 درصد برتر آن حرفه باشند. فقط شغل کارآفرینی وسرمایه گذاری است که منتهی به ثروت زیاد میشود.

 

2 626آیا برای بدست آوردن استقالل مالی، باید شغل خود را رها کنیم؟

 

جواب: اتفاقاً نه ما باید در شغل خود در سطح بهترین باشیم و به امنیت شغلی برسیم، ولی در کنار آن باید راه حلی پیدا کنیم تا بتوانیم از نظر مالی مستقل شویم و طعم شیرین ثروت را بچشیم و از اسارت مالی نجات پیدا کنیم.

 

2 727راه هایی برای صرفه جویی در زندگی تان بیابید:

 

 •  +سعی کنید در مسافرت، پیک نیک و یک مقدار کمی ظروف همراهتان داشته باشید و به جای صرف هزینه های زیاد و تناول غذای بی کیفیت در بعضی از رستوران ها، از آشپزی خودتان لذت ببرید. در این صورت دیگر الزم نیست این قدر دنبال رستوران برای تناول

غذا بگردید. البته این مانع از این امر نیست که گاهی در رستوران ها و کافی شاپ های با کیفیت خوب و قیمت مناسب، غذا نوش جان کنید.

 

قانون -19 مهمترین هدفتان در زندگی رسیدن به استقلال مالی باشد

 

 • +قبل از خرید هر کالا، در خصوص کیفیت آن تحقیق و بررسی نمایید و قیمت ها را مقایسه کنید.

 

 • +اگر وسیله ای نیاز به تعمیر داشت، حداقل به 2 تعمیرگاه وسیله مذکور را، جهت تعمیر نشان دهید، چون بعضی از انسان ها هزینه اضافی بر دوشتان بار می کنند.

 

 • +من شخصاً کت وشلوار و پیراهن خود را با هزینه بسیار کم تهیه می کنم. بدین نحو که پارچه مرغوب و باکیفیت و قیمت مناسب را از بازار تهیه می کنم و سپس آن را به دست خیاط ماهر می سپارم. باور بفرمایید یک چهارم قیمت آن تمام می شود، شما هم می توانید امتحان کنید.

 

 

2 828ثروتمندان لذت های موقت خود را به تأخیر می اندازند، فقرا کالای لوکس را ابتدا می خرند و بدتر، آن را با وام می خرند و ثروتمندان کالای لوکس را آخر می خرند. من افرادی را دیده ام که در در یک خانه 40 متری سکونت دارند ولی ماشین آن ها حداقل 200میلیون تومان ارزش دارد.

 

ژاپني ها به کالاها و خدمات غير ضروري و بي مصرف «مواد» مي گويند، يعني فقط مشترياني بسيار خاص با عادات و عاليق عجيب و غريب سراغ آن ها مي روند. براي نمونه يك شركت آمريكايي يك نوع عينك توليد مي كرد كه داراي برف پاك كن هست.

 

ببينيد چنددرصد مردم مايل به خريد عينكي با دو برابر قيمت واقعي هستند كه داراي برف پاك كن باشد تا در برف و باران شيشه عينك آن ها را تميز كند. البته مفهوم عكس آن بدين معني نيست كه اگر شما كاالي مورد نياز مردم را توليد كرديد حتماً موفق مي شويد. بايد عوامل ديگر موفقيت را هم فراهم كرد.

 

دست از فرهنگ مصرف گرایی و چشم وهم چشمی بردارید

 

ژاپنی ها اهل تجمل گرایی و مصرف گرایی نیستند، بدین نحو که آن ها برای تشکیل یک زندگی به یک گلیم کوچک، یک یخچال و گاز کوچک در یک اتاق 15 متری بسنده می نمایند.

 

اما ما برای تشکیل زندگی انواع و اقسام سرویس ها را خریداری می نماییم و این موجب شده ما یک کشور مصرف گرا باشیم. ژاپنی ها برای پیشرفت کشورشان به مدت 12 سال یخچال تولید نمودند بدون آن که خود از آن استفاده نمایند.ولی ما متأسفانه ضرب المثلی داریم «چراغی که به منزل رواست به مسجد حرام است» آن ها کالای لوکس را تولید می کنند و به کشورهای مصرف کننده مثل ایران ارسال می نمایند.

 

چند سال گذشته، سازمان تجارت جهانى به حکومت‏هاى ژاپنى و کره جنوبى فشار آوردند تا اجازه دهند برنج از خارج وارد کنند. اما مردم این دو کشور حاضر نشدند برنج‏هاى وارداتى را به مصرف برسانند.

 

بعد از جنگ جهانى دوم، کاخ امپراتور را به همان شکل قبلى ساختند که تنها شیشه کم داشتند. از حکومت خواستند اجازه دهد شیشه وارد کنند، اجازه داده نشد و گفته شد:

 

اگر شیشه وارد شود، تلاش براى راه اندازى کارخانجات شیشه سازى کاسته مى‏شود! این فرهنگ مایه رشد و پیشرفت است.

 

یک ژاپنى به نام ما تسوشیتا کتابى نوشته به نام «نه براى لقمه‏اى نان» او در این کتاب مى‏کوشد، فرهنگ ژاپنى را بیان کند که…

این همه تلاش آنان براى یک لقمه نان نیست، بلکه برای رشد و پیشرفت کشور است.

 

 

فرهنگ استقلال طلبى (به ویژه استقلال اقتصادى)

توجه به این نکته جالب است بدانید دو ملت ژاپن و کره جنوبى نسبت به بهره ‏گیرى از کالاهاى تولیدى کشور خودشان خیلى پافشارى مى‏کنند بر خالف ما ایرانیان که از کالاهاى خارجى استقبال مى‏کنیم. آنان کاالهاى خارجى را تحریم مى‏کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *